בוגרים מצטיינים בווסטפוינט

אלעד שושן, יוחאי זימן ונתי מזוז היו כולם חניכים מצטיינים בפנימייה הצבאית, שושן וזימן מפלוגת ´גליל´, מזוז מפלוגת ´שחק´. השנה סיימו שלושתם את קורס הקצינים בהצטיינות. אלעד שושן נבחר למצטיין הגדודי בקורס שלו, יוחאי זימן היה המצטיין הפלוגתי, ונתי מזוז הוא מצטיין מופת פלוגתי במחזור שלו. השלושה הופתעו לגלות בטקס הסיום שזכו בנסיעה לניו-יורק ובביקור בבית הספר לקצינים ווסט פוינט.

 

השלושה עזבו באופן זמני את החבר´ה בעזה ובג´נין ונסעו, עם מדים, לארצות הברית. אלעד הוא היום מפקד צוות ביחידה מובחרת, יוחאי מפקד מחלקה בגדוד 101 של צנחנים, ונתי מפקד מחלקה בגדוד ´רותם´ בגבעתי. שלושתם היו הנציגים היחידים של צה"ל בביקור, אליו נסעו עם מדי ייצוג מלאים. אלעד, יוחאי ונתי נשלחו מטעם העמותה לשלושה ימי ביקור ב- ´ווסט פוינט´ - האקדמיה לקצינים של צבא ארה"ב, מוסד בו לומדים 4000 חניכים במסגרת אקדמאית וצבאית, כהליך הכנתם לקצונה בצבא האמריקאי. בהמשך שהותם בארה"ב טיילו השלושה בארה"ב וקנדה.

 

בבוקר יום רביעי קידם את פניהם מפקד המכללה בווסט פוינט, הגנרל וויליאם לנוקס, שהצמיד להם את אחד מקציניו שיסייר איתם במקום. במשך יומיים השתתפו השלושה בשיעורים ובתדריכים יחד עם הקדטים של המכללה, והשיבו לשאלותיהם של החיילים האמריקנים שביקשו לשמוע על הדילמות והקודים המוסריים של צה"ל.

 

בצהריים הצטרפו הישראלים לקולגות האמריקאים שלהם בחדר האוכל. "היו שם כ-4,000 חניכים ופתאום מגיע מפקד הצוות ומכריז ששלושה קצינים מהצבא הישראלי נמצאים כאן בביקור. מאות חבר´ה בחדר האוכל זרקו את הכובעים שלהם לאוויר, כמחווה מרשימה", מספר נתי. "כל מי שידע שם שאנחנו קצינים הצדיע לנו", מוסיף אלעד. "בניגוד לצה"ל, שם הקצינים הם חלק מהיחידה, יש הרבה יותר מרחק בין הקצינים האמריקנים לפיקודים שלהם".

,´ווסט פוינט´ הוא מוסד שנחשב לשם דבר בעולם. בפנימייה שומעים עליו החניכים מעת לעת סיפורים, ובחלקו הוא מהווה מודל לחיקוי. ´ווסט פוינט´ אמנם מזכיר את הפנימייה במטרה הסופית ובבחירת האנשים, אך הוא בוחר אליו חניכים בגילאי 17-23 שעוברים מסלול אקדמי לכל דבר, בסופו הם מסיימים עם תואר במקצוע בכיר (פיזיקה, מחשבים וכו´) לצד הכשרתם כקצינים בצבא ארה"ב. בנוסף להשכלה הפורמלית בדרך לתואר, לומדים החניכים את רזי הצבא במקצועות כגון טקטיקה ולוחמה בטרור. כמו בפנימייה, את האימונים עושים החניכים במהלך החופשות מהלימודים וכל שנה הם עוברים אימון באורך חודשיים במהלך הקיץ, שמהווה למעשה את הכשרתם כקצינים. החניכים בווסט פוינט מסיימים את האקדמיה עם תואר ודרגת קצין, ורובם הגדול מדלגים על תפקיד החייל ונכנסים מיד בתחילת שירותם לתפקידי פיקוד.

 

בביקורם נפגשו שלושת הקצינים שלנו לשיחות רבות עם החניכים האמריקאים, שהתעניינו בעיקר בפתרונות הלחימה של הצבא הישראלי בשטחים בנויים, וההתמודדות עם אוכלוסיה אזרחית במהלך הלחימה. שתי בעיות בהן נתקלים כיום האמריקאים במערכה בעיראק. רגעים מרגשים במיוחד עברו על השלושה בזמן קריאת תהילים על קברו של חייל יהודי שנהרג בעיראק ונקבר בווסט פוינט. בטקס אחר הונח דגל ישראל קטן על קברו של קולונל מיקי מרכוס, בוגר ווסט פוינט שהתנדב לסייע לצה"ל במלחמת השחרור ונהרג בשגגה מאש כוחותינו. הביקור לא הוגבל רק למשימות צבאיות. השלושה נסעו למפלי הניאגרה ולוושינגטון וצפו במחזמר "רחוב 42".

 

בסיום הביקור ביקשו מתן, יוחאי ואלעד להודות לעמותת הבוגרים שיזמה את הביקור, שמצידה הבטיחה להמשיך ולעודד הצטיינות בפנימייה ובצבא בצ´ופרים דומים בעתיד. השתלם להם להצטיין.